Rep. e Kosoves
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
cobra bessi
 
Snika
 
nisii
 
Besnik
 
valmir
 
dritoni
 
KujtimHajdini
 
honney
 
Sara
 
bekim
 

Share | 
 

 Ligji i paskalit dhe arkimedit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Snika
Admin
avatar

Numri i postimeve : 94
Age : 26
Vendi: : Karaqev
Registration date : 20/11/2008

MesazhTitulli: Ligji i paskalit dhe arkimedit   Mon Dec 01, 2008 6:44 pm

Thermiat e lengjeve dhe gazrave zhvendosen lirisht duke rreshqitur mjera mdaj tjetres dhe keto veti e tyre qyhet rrjedhshmeri. Lengjet dhe gazrat i quajm me nje emer te perbashket FLUIDE ose rrjedhse. Lengu apsulutisht i pa ngjeshur dhe pa ferkime te brenshme quhet leng ideal. Me studimin e ekujlibrit te fluideve dhe terupave te zhytur ne to merret hidrostatika perkatsisht ajro statika e fluideve. Ne statiken e fluideve paraqitet forca e cila vepron normal nesiperfaqe dhe shenohet me simbolin P dhe shprehet me formulen P=f / s ndersa njesia per matjen e shtypjes eshte-

[P]=[F] / [s]s = N / m2 = Pa (paskal).

Ligji i paskalit mund te vertetohet me kete menyr p.sh marrin nje en te qelqit e cila ne pjesen e siperme ka 3 gypa me prerje terthore te siperfaqes s1, s2 dhe s3 gypat jan te mbyllur me piston levizes , nese ne pistonin s1 veprojm me forcen do te shohi se pistoni i par do te ulet ndersa pistoni dy pistonet tjera do te ngriten qe do te thot se shtypja e jashtme qe vepron ne pistonin e par do te percillet edhe me dy pistona tjer dhe eshte e barabart

P1=P2=P3=P

F1 / S1 = F2 / S2 = F3 / S3 = P

Stypja qe shkaktohet nga pesha e lengut quhet shtypja Hidro statike me Ph dhe shprehet me shprehjen Ph=rro*q*h ku rro eshte denziteti, g eshte nxitimi i gravitetit dhe h lartesia Stypja me te cilen vepron gazi pershkak te peshes se tij quhet shtypje ajrostatike. Ligji i arkimedit thot: Gjdo trup i zhytur ne leng humb nga pesha e tije per aq sa eshte pesha e lengut vendin e te cilit e ka zen trupi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://cobrat.all-up.com
nisiiNumri i postimeve : 66
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: Re: Ligji i paskalit dhe arkimedit   Wed Dec 03, 2008 6:58 pm

he umer he sa shum po dishe qu more vulllnetar mire 5 hahhahahaha kalo nice njeri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
genta
VizitorMesazhTitulli: detyre   Thu Sep 10, 2009 8:07 pm

ej a bon bre me mi tregu nenfishat e paskalit.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Blerta
VizitorMesazhTitulli: Re: Ligji i paskalit dhe arkimedit   Tue Oct 06, 2009 11:26 pm

hej flm per qitoo aa nejse edhe qi ska shum bile msovva diqka.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MImoza
VizitorMesazhTitulli: Fizika   Thu Oct 08, 2009 7:08 pm

Pershendetje a bën të me tregoni se si duhet dendesin e nje lende me e shpreh ne g/cmkub3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dona
VizitorMesazhTitulli: tung   Tue Jan 25, 2011 1:19 pm

um fal a muni me shkru ma shum per ni tem psh nese e shkrujna Ligji i Paskalit me pas shum ma shum material edhe mi shpreh ma kjart gjerat se mir esht po muni edhe ma mir ju lutna lol! Surprised
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ligji i paskalit dhe arkimedit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ligji i paskalit dhe arkimedit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
COBRAT :: Fizika-
Kërce tek: