Rep. e Kosoves
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
cobra bessi
 
Snika
 
nisii
 
Besnik
 
valmir
 
dritoni
 
KujtimHajdini
 
honney
 
Sara
 
bekim
 

Share | 
 

 Së paku 101 të vrarë dhe 320 të plagosur në sulmet terroriste në Indi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Snika
Admin
avatar

Numri i postimeve : 94
Age : 25
Vendi: : Karaqev
Registration date : 20/11/2008

MesazhTitulli: Së paku 101 të vrarë dhe 320 të plagosur në sulmet terroriste në Indi   Thu Nov 27, 2008 8:10 pm


Së paku 101persona kanë vdekur dhe 320 të tjerë janë plagosur pas një varg sulmesh në Mumbai të Indisë. Sulmues të armatosur me automatikë dhe granata kanë pasur në shënjestër hotelet, spitalet dhe stacionet e trafikut urban të qendrës financiare në Indi. Policia tha se luftimet po vazhdojnë dhe se të rrëmbyerit po mbahen në dy hotele luksoze dhe në një spital në jug të qytetit. Zyrtarët thonë se në hotele janë deri në 200 persona si dhe rreth 12 militantë, por nuk do të ketë "negociata me terroristët".
Grupi ekstremist “Dekan Muxhahedin” i cili ka vrarë të paktën 101 persona dhe ka plagosur rreth 320 të tjerë në Mumbai të Indisë, ka marrë peng edhe qindra të tjerë, në mesin e të cilëve, edhe të huaj. Ata po mbahen në hotele luksoze dhe spitale të kryeqytetit financiar të Indisë, ndërsa luftimet me forcat e sigurisë po vazhdojnë.
Njësitë komando kanë arritur të lirojnë sot pengjet që mbaheshin në hotelin “Taxh Mahall”. Zyrtarët e Policisë kanë njoftuar se nga sulmet e militantëve janë vrarë të paktën 6 të huaj dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë. Njëri nga sulmuesit, i cili ka thënë se quhet Sahadullah, është paraqitur me telefon në Televizionin e Indisë, duke kërkuar lirimin e të gjithë muxhahidinëve nga burgjet indiane.
“Muslimanët që jetojnë në Indi nuk duhet të shqetësohen”, ka thënë ai. Nga njëri prej hoteleve janë paraqitur në televizion edhe dy pengje, të cilët kanë pohuar të kenë parë trupa të pajetë brenda hotelit të tyre.
Pas sulmeve nga personat e armatosur, autoritetet e kanë mbyllur bursën, tregjet e shkëmbimit të huaj dhe kontratat. Militantët e grupit “Dekan Muxhahedin” kanë hyrë në Mumbai me barka të vogla, dhe kanë hapur zjarr pa dallim ndaj hoteleve luksoze, spitaleve dhe një stacioni të trenit, ka njoftuar policia.
Mes 11 policëve që gjetën vdekjen në këtë sulm ishte edhe shefi kundër terrorit në Mumbai.
Autoritetet indiane njoftojnë se katër nga sulmuesit janë vrarë dhe nëntë janë arrestuar.
Gjendja është ende e nderë ne dy qendrat e sulmeve të së merkures; hoteli Taj Mahal dhe hoteli Oberoi Trident ku persona të armatosur besohet se po mbajnë rreth 40 pengje.
Personeli i sigurisë ka rrethuar hotelin që nga mesnata por ende nuk janë futur brenda për shkak të frikës për jetën të personave të rrëmbyer, disa prej të cilëve mund të jenë të huaj.
Ne katin e pestë të pallatit Taj Mahal vazhdon ende zjarri, dhe ka njoftime për shkëmbime zjarri mes forcave të armatosura dhe sulmuesve të armatosur që ndodhen brenda hoteleve luksozë Taj dhe Oberoi.
Ministri i brendshëm federal ka mbërritur në Mumbai me një ekip komandosh mes njoftimeve se autoritetet mund të kryejnë një operacion të armatosur për të liruar pengjet dhe për të neutralizuar sulmuesit.
Këto sulme vinë në një moment shumë të vështirë, duke zgjedhur zonën më të pasur financiare të Indisë.
Sulmet e të mërkurës përbëjnë goditjen më të rëndë që kanë marrë autoritetet indiane.
Ato ndodhën në një kohë kur në disa shtete Indiane mbahen zgjedhjet dhe e përball koalicionin me akuzën se nuk ka mundur të luftojë terrorizmin.

Kryeministri Singh thotë se përgjegjësit do të ndëshkohen

Ndërkohë, Kryeministri i Indisë, Manmohan Singh, ka premtuar se do të ndërmerren "të gjitha masat që janë të domosdoshme" për t'i ndëshkuar përgjegjësit për sulmet në Mumbai. Në një fjalim në televizion, kryeministri Singh, ftoi të gjithë qytetarët e Indisë që të mbeten të bashkuar pas sulmeve të koordinuara, nga të cilat u vranë 101 vetë dhe u plagosën edhe 320 të tjerë.

Më herët policia lokale tha se kriza e pengjeve në njërin nga hotelet e Mumbait, që ishte njëri nga caqet e sulmeve, ka përfunduar, por edhe më tutje besohet se të armatosurit po mbajnë peng persona të zënë në hotelin Oberoi.

Sipas një zyrtari të lartë lokal, në këtë hotel janë të zënë ndërmjet 100 deri në 200 mysafirë, ndërsa brenda hotelit gjenden afro 12 militantë. Ky zyrtar tha se "nuk ka negociata me terroristët".

Këto sulme u bënë dje, me ç'rast personat e armatosur sulmuan dy hotele, stacionin e trenave dhe një spital. Përgjegjësinë për këto sulme e ka marrë grupi më pak i njohur islamik, Dikan Muxhahedin.

Liderët botëror, përfashirë presidentin amerikan, George Bush, presidentin e zgjedhur, Barack Obama, presidentin e Rusisë, Medvedev e të tjerë i kanë dënuar sulmet.
<table class=lajmikryesor_teksti cellSpacing=2 cellPadding=0 width="100%" border=0><tr><td class=lajmikryesor_intro>Së paku 101persona kanë vdekur dhe 320 të tjerë janë plagosur pas një varg sulmesh në Mumbai të Indisë. Sulmues të armatosur me automatikë dhe granata kanë pasur në shënjestër hotelet, spitalet dhe stacionet e trafikut urban të qendrës financiare në Indi. Policia tha se luftimet po vazhdojnë dhe se të rrëmbyerit po mbahen në dy hotele luksoze dhe në një spital në jug të qytetit. Zyrtarët thonë se në hotele janë deri në 200 persona si dhe rreth 12 militantë, por nuk do të ketë "negociata me terroristët". </TD></TR>
<tr><td>Grupi ekstremist “Dekan Muxhahedin” i cili ka vrarë të paktën 101 persona dhe ka plagosur rreth 320 të tjerë në Mumbai të Indisë, ka marrë peng edhe qindra të tjerë, në mesin e të cilëve, edhe të huaj. Ata po mbahen në hotele luksoze dhe spitale të kryeqytetit financiar të Indisë, ndërsa luftimet me forcat e sigurisë po vazhdojnë.
Njësitë komando kanë arritur të lirojnë sot pengjet që mbaheshin në hotelin “Taxh Mahall”. Zyrtarët e Policisë kanë njoftuar se nga sulmet e militantëve janë vrarë të paktën 6 të huaj dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë. Njëri nga sulmuesit, i cili ka thënë se quhet Sahadullah, është paraqitur me telefon në Televizionin e Indisë, duke kërkuar lirimin e të gjithë muxhahidinëve nga burgjet indiane.
“Muslimanët që jetojnë në Indi nuk duhet të shqetësohen”, ka thënë ai. Nga njëri prej hoteleve janë paraqitur në televizion edhe dy pengje, të cilët kanë pohuar të kenë parë trupa të pajetë brenda hotelit të tyre.
Pas sulmeve nga personat e armatosur, autoritetet e kanë mbyllur bursën, tregjet e shkëmbimit të huaj dhe kontratat. Militantët e grupit “Dekan Muxhahedin” kanë hyrë në Mumbai me barka të vogla, dhe kanë hapur zjarr pa dallim ndaj hoteleve luksoze, spitaleve dhe një stacioni të trenit, ka njoftuar policia.
Mes 11 policëve që gjetën vdekjen në këtë sulm ishte edhe shefi kundër terrorit në Mumbai.
Autoritetet indiane njoftojnë se katër nga sulmuesit janë vrarë dhe nëntë janë arrestuar.
Gjendja është ende e nderë ne dy qendrat e sulmeve të së merkures; hoteli Taj Mahal dhe hoteli Oberoi Trident ku persona të armatosur besohet se po mbajnë rreth 40 pengje.
Personeli i sigurisë ka rrethuar hotelin që nga mesnata por ende nuk janë futur brenda për shkak të frikës për jetën të personave të rrëmbyer, disa prej të cilëve mund të jenë të huaj.
Ne katin e pestë të pallatit Taj Mahal vazhdon ende zjarri, dhe ka njoftime për shkëmbime zjarri mes forcave të armatosura dhe sulmuesve të armatosur që ndodhen brenda hoteleve luksozë Taj dhe Oberoi.
Ministri i brendshëm federal ka mbërritur në Mumbai me një ekip komandosh mes njoftimeve se autoritetet mund të kryejnë një operacion të armatosur për të liruar pengjet dhe për të neutralizuar sulmuesit.
Këto sulme vinë në një moment shumë të vështirë, duke zgjedhur zonën më të pasur financiare të Indisë.
Sulmet e të mërkurës përbëjnë goditjen më të rëndë që kanë marrë autoritetet indiane.
Ato ndodhën në një kohë kur në disa shtete Indiane mbahen zgjedhjet dhe e përball koalicionin me akuzën se nuk ka mundur të luftojë terrorizmin.

Kryeministri Singh thotë se përgjegjësit do të ndëshkohen

Ndërkohë, Kryeministri i Indisë, Manmohan Singh, ka premtuar se do të ndërmerren "të gjitha masat që janë të domosdoshme" për t'i ndëshkuar përgjegjësit për sulmet në Mumbai. Në një fjalim në televizion, kryeministri Singh, ftoi të gjithë qytetarët e Indisë që të mbeten të bashkuar pas sulmeve të koordinuara, nga të cilat u vranë 101 vetë dhe u plagosën edhe 320 të tjerë.

Më herët policia lokale tha se kriza e pengjeve në njërin nga hotelet e Mumbait, që ishte njëri nga caqet e sulmeve, ka përfunduar, por edhe më tutje besohet se të armatosurit po mbajnë peng persona të zënë në hotelin Oberoi.

Sipas një zyrtari të lartë lokal, në këtë hotel janë të zënë ndërmjet 100 deri në 200 mysafirë, ndërsa brenda hotelit gjenden afro 12 militantë. Ky zyrtar tha se "nuk ka negociata me terroristët".

Këto sulme u bënë dje, me ç'rast personat e armatosur sulmuan dy hotele, stacionin e trenave dhe një spital. Përgjegjësinë për këto sulme e ka marrë grupi më pak i njohur islamik, Dikan Muxhahedin.

Liderët botëror, përfashirë presidentin amerikan, George Bush, presidentin e zgjedhur, Barack Obama, presidentin e Rusisë, Medvedev e të tjerë i kanë dënuar sulmet.
</TD></TR></TABLE>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://cobrat.all-up.com
 
Së paku 101 të vrarë dhe 320 të plagosur në sulmet terroriste në Indi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
COBRAT :: Lajmet nga BOTA-
Kërce tek: