Rep. e Kosoves
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
cobra bessi
 
Snika
 
nisii
 
Besnik
 
valmir
 
dritoni
 
KujtimHajdini
 
honney
 
Sara
 
bekim
 

Share | 
 

 BE dhe SHBA mirëpresin vendosjen e EULEX-it

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Snika
Admin
avatar

Numri i postimeve : 94
Age : 25
Vendi: : Karaqev
Registration date : 20/11/2008

MesazhTitulli: BE dhe SHBA mirëpresin vendosjen e EULEX-it   Thu Nov 27, 2008 8:05 pm

BE dhe SHBA e kanë mirëpritur vendimin e KS të KB për vendosjen e misionit EULEX në Kosovë. "Ne e mirëpresim rezultatin e debatit në KS të OKB-së të mërkurën”, tha zëdhënësja e shefit për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Javier Solana. Ndërsa zëdhënës i Departamentit të Shtetit Sean McCormack ka rikujtuar se SHBA-të e mbështesin fuqishëm EULEX-in, duke nënvizuar rëndësinë e respektimit të plotë të pavarësisë së Kosovës, sovranitetit dhe tërësisë territoriale të saj njofton RFE.
"Kjo na mundëson të përgatitemi për aftësinë operacionale fillestare të EULEX-it. Ne po bëhemi gati që të fillojmë punën në fillim të dhjetorit", tha ajo, ka thënë zëdhënësja e shefit për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Javier Solana, Cristine Galach.


Edhe Shtetet e Bashkuara e kanë mirëpritur raportin e Ban Ki Moonit dhe përparimin e arritur në Kosovë prej pavarësisë.
"SHBA-të e mbështesin vendimin e Sekretarit të Përgjithshëm që të adaptojë rolin e ri të KB-ve në këtë realitet të ri dhe pozitiv, duke e zvogëluar misionin e UNMIK-ut dhe duke transferuar përgjegjësitë mbi sundimin e ligjit tek misioni EULEX", ka thënë Sean McCormack, zëdhënës i Departamentit të Shtetit.
Ai ka rikujtuar se SHBA-të e mbështesin fuqishëm EULEX-in, duke kontribuuar me 80 policë, gjykatës dhe prokurorë në këtë mision.
Sean McCormack"Shtetet e Bashkuara nënvizojnë rëndësinë e respektimit të plotë të pavarësisë së Kosovës, sovranitetit dhe tërësisë territoriale të saj. Në këtë kuadër, do të donim të veçonim zotimin e Sekretarit të Përgjithshëm, se masat e parapara për periudhën tranzitore prej UNMIK-ut tek EULEX-i, do zbatohen në koordinim e konsultim të vazhdueshëm me autoritetet në Kosovë", ka thënë McCormack.
"Ne mirëpresim mbështetjen e fuqishme të Qeverisë së Kosovës për një zbarkim të shpejtë dhe efektiv të EULEX-it në gjithë territorin, siç është thënë edhe në deklaratën e 18 nëntorit", ka shtuar McCormack.
"U bëjmë thirrje të gjithë faktorëve relevantë që të veprojnë me përgjegjësi dhe pa zvarritje, për t'i mundësuar EULEX-it që të marrë rolin e duhur në Kosovë, gjë që do të ndihmojë të sigurohet një e ardhme e sigurt në Kosovë, për të gjithë qytetarët dhe grupet etnike", thuhet në deklaratën e zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, Sean McCormack.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://cobrat.all-up.com
 
BE dhe SHBA mirëpresin vendosjen e EULEX-it
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
COBRAT :: Lajmet me te reja (NEW) :: Ljmet nga vendi-
Kërce tek: