Rep. e Kosoves
 
ForumCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Top posters
cobra bessi
 
Snika
 
nisii
 
Besnik
 
valmir
 
dritoni
 
KujtimHajdini
 
honney
 
Sara
 
bekim
 

Share | 
 

 Hadith i vërtetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
nisiiNumri i postimeve : 66
Registration date : 25/11/2008

MesazhTitulli: Hadith i vërtetë   Wed Nov 26, 2008 6:38 pm

[center]Hadith i vërtetë
[/center]

Transmeton Tirmidhiu nga Muadh ibn Xhebeli, se Pejgamberi alejhi selam ka thënë: “Ki frikë Allahun kudo që je, pasoje te keqen me një të mirë, ajo e fshin atë (të keqen), dhe (komuniko) sillu me njerëzit me moral të mirë.” Tirmidhiu.
Ky hadith ka përfshirë tri porosi me të cilat rregullohet dhe drejtohet e gjithë çështja e fesë dhe dynjasë. Sa i përket frikës ndaj Allahut, ajo synon devotshmërinë, e cila realizohet duke i respektuar urdhrat e Allahut dhe duke u larguar nga ndalesat e Tij, duke e përmendur dhe mos harruar, duke falënderuar e mos mohuar, duke qenë mirënjohës në lumturi e vështirësi, në gëzim e në pikëllim, ashtu sikurse e meriton Fytyra e Tij. I Lartësuar dhe i Fuqishëm është Ai!
Kurse sa i përket të drejtave të robërve, e para e tyre është drejtësia ndaj vetvetes, duke i realizuar qëllimet dhe kërkesat trupore në mbikëqyrjen e Allahut të Lartësuar, duke i lënë mëkatet dhe duke ikur prej tyre, por ndërkohë duke i pasuar ato me vepra të mira dhe lutje ndaj Krijuesit.
Fjala e Pejgamberit alejhi selam “Ki frikë Allahun kudo që je” është udhëzim profetik që drejton dhe ngre ambiciet e çdo muslimani, gjithashtu është mburojë që e mbron nga çdo e keqe. E, devotshmëria është rruga e shpëtimit.Allahu na i ndriqoft Zemrat...
Allahu na Udhezofte...
Rruga e vetme e shpetimit eshte rruga e Allahut...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
cobra bessiNumri i postimeve : 101
Age : 25
Vendi: : karaqev
Registration date : 27/11/2008

MesazhTitulli: Re: Hadith i vërtetë   Fri Nov 28, 2008 1:19 am

Allah
Allahu eshte Zoti dhe Krijuesi i Universit, Meshiruesi, i
Gjithedituri, Mbrojtesi, i Madheruari, Furnizuesi, qe degjon e sheh çdo gje, i
Pari, i Fundit dhe i Perjetshem. Ne Kur'ani permenden 99 emrat e bukur te
Allahut te cilat shprehin cilesite Tij permes te cilave Muslimanet mund te
kuptojne dhe njohin Ate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
cobra bessiNumri i postimeve : 101
Age : 25
Vendi: : karaqev
Registration date : 27/11/2008

MesazhTitulli: Re: Hadith i vërtetë   Fri Nov 28, 2008 1:19 am

Abdes
Nje lloj pastrimi qe duhet bere para se dikush falet ose para se te
lexoje Kur'an.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
cobra bessiNumri i postimeve : 101
Age : 25
Vendi: : karaqev
Registration date : 27/11/2008

MesazhTitulli: Re: Hadith i vërtetë   Fri Nov 28, 2008 1:20 am

Es-selamu Alejkum
Kjo eshte pershendetja e Muslimaneve kur takojne njeri
tjetrin. Kuptimi i te ciles eshte "Paqja qofte mbi ju!" Kjo pershendetje mund te
ndeshet edhe ne keto forma: "Es-selamu Alejkum ue Rahmetullah" qe do te thote
"Paqja dhe Meshira e Allahut qofte mbi ju"; ose "Es-selamu Alejkum ue
Rahmetullahi ue Berekatuhu", e cila perkthehet "Paqja, Meshira dhe Bekimi i
Allahut qofte mbi ju!" Lexo te teren
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hadith i vërtetë   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hadith i vërtetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
COBRAT :: Feja Muslimane :: Gjithqka Rreth Fejes Muslimane-
Kërce tek: